O autorce

     Vařit podle receptů a pravidel turecké kuchyně jsem začala před dlouhou dobou, a to přímo u zdroje - v Turecku. Musím ještě upřesnit, že do té doby jsem uměla uvařit tak vejce na tvrdo a čaj, tedy český, sáčkový. Protože jsem žila celý rok v turecké rodině, kde se vařila zejména tradiční turecká jídla (také jak jinak?), brzy jsem propadla kouzlu čarování s nepřeberným množstvím různých druhů zeleniny a vůbec všech surovin, které skýtá turecký trh. Bylo to opravdu neuvěřitelné zvláště ve srovnání se sortimentem potravin v tehdejším ČSSR sedmdesátých let, tedy minulého století. Prostě zázrak takový, že mě začalo bavit VAŘIT a měla jsem k tomu ty nejvhodnější podmínky v rodině, která měla navíc radost, jak mě vaření zaujalo a s chutí se pustila do mého zasvěcování do tajů této kuchyně. A protože jsem strávila poté v Turecku téměř dalších 20 let, dále jsem již jen rozšiřovala sortiment jídel, které jsem se učila vařit.
Vařím tuto kuchyni vlastně dodnes, tedy dalších 20 let a to jednak proto, že mě chutná a moje rodina to vyžaduje, ale ještě více proto, že tato kuchyně je opravdu nejen velmi zdravá, navíc velmi chutná a skýtá nespočet možností a variant. Samozřejmě nutností jsou suroviny, které zde v 90-tých letech byly opravdu nedostupné, tudíž jsme si je dováželi odkud se dalo, hlavně z Turecka. Postupně se zásobování v  Česku velmi zlepšilo a dnešní trh nepostrádá vlastně téměř nic. Samozřejmě že zelenina není tak čerstvá a chutě utrpí předčasným sběrem a převozem, ale hlavně že se všemožné druhy zeleniny dají koupit. Určitě je ovšem lepší si něco vypěstovat, pokud máme možnost a tak i my jsme kromě květin začali pěstovat jemné turecké cukety, fazolové lusky, cukrový hrášek, rajčata, naťovou cibulku, dokonce i boby se nám daří. Vřele doporučuji, protože chuť vlastoručně vypěstovaných plodů je neskonale lepší.
Recepty na turecká jídla rozepisuji vlastně již od doby, kdy jsem v Turecku bydlela a recepty psala do dopisů a pokračovala jsem v tom hlavně poté, co se rozšířil internet. Takže širší rodina včetně přátel a známých již řadu let podle mých receptů úspěšně vaří a vlastně jsem jimi byla přesvědčena o tom, že je třeba rozšířit recepty ještě více mezi lid. Což tímto činím.
Doufám, že Vám bude chutnat a propadnete kouzlu této kuchyně tak, jako řada jiných.
Dobrou chuť - afiyet olsun!