Lilek se zeleninou (Imam omdlel)

Turecký název: 
Imambayıldı

Popis

Lilek je opravdu velmi používaná zelenina a receptů je nespočet. Tentokrát dušený společne s množstvím cibule, rajčat, česneku a petržele.

Přísady

1ks.lilek (velký, nebo dva menší)
2ks.cibule (nakrájená na tenké půlměsíce)
2ks.rajčata (větší, nejlépe oloupaná)
4str.česnek (nakrájený na plátky)
4snpetržel naťová (nakrájená)
2dlolej olivový (v Turecku se používá ještě více)
1čaj. lž.cukr
 dle potřsůl
 dle potřpaprika (hrubě mletá, pálivá)

Souhrn

Množství
Porce
Příprava:30minut
KategorieZeleninové Vegetariánské Saláty Předkrmy-meze Jídla na olivovém oleji

Poznámky

Opět jedno z jídel, k jehož původu se hlásí hned několik zemí. Samozřejmě, původ je turecký. Název jídla doslovně přeložený znamená Imam omdlel (imam je muslimský duchovní). A omdlel prý jednak úžasnou chutí jídla ale předvším nad množstvím olivového oleje, na kterém je jídlo připravováno. Takže - olejem nešetřit!
Toto jídlo se v Turecku přiravuje z velmi malých lilků. Jelikož na zdejším trhu tak malé lilky nedostaneme a nechtěla jsem ochudit tento soubor receptů o takovou lahůdku, uvádím recept z lilků té velikosti, jaká je na místním trhu. Recept mám mnohokrát úspěšně vyzkoušený.  Pokud by byly k disposici lilky malé, nekrájí se na plátky, ale tak, jak ukazuje obrázek. Náplň se potom vkládá dovnitř rozkrojených lilků a zbytek rozloží na povrch.
Jídlo se připravuje na dva způsoby, buď z nezpracovaných lilků, nebo je možné plátky lilků předem opéci na oleji, či na suché nepřilnavé pánvi. Zde připravené jídlo je z lilků syrových. Důležité je připravovat jídlo velmi pomalu.

Jak na to

  1. Lilek v podélných pruzích oloupáme (viz obrázek) a nakrájíme na 2-3 cm silná kolečka, která posolíme a na sítu necháme odkapat hnědou šťávu.
  2. Na hlubší pánev vložíme cibuli, rajčata, česnek a petržel , zalijeme olejem, přidáme sůl a cukr a 10-15 minut za občasného míchání restujeme tak, že je zelenina téměř suchá.
  3. Lilky trochu vymačkáme, osušíme papírovým ručníkem a poklademe na dno široké nádoby.
  4. Zeleninovou směs rozložíme na lilky, opakujeme vrstvení tak, aby na povrchu byla zelenina. Pokud máme lilky malé, zeleninu vkládáme do lilků rozkrojených a ev. zbylou zeleninou pokryjeme, viz obrázek.
  5. Přiklopíme a velmi pomalu dusíme až zůstane jen zelenina a olej (všechna zelenina je téměř rozdušená).
  6. Necháme vychladit a servírujeme studené.