Plněné vinné listy

Turecký název: 
Yaprak dolması

Popis

Vinné listy plněné rýží s voňavými přísadami a to vše na olivovém oleji.

Přísady

2skl.rýže (spařit horkou vodou a propláchnout studenou)
3skl.drobně nakrájená cibule
3pol.lž.piniová semínka
1⁄2čaj. lž.římský kmín
3⁄4skl.olej olivový
500gvinné listy (čerstvé nebo nakládané)
1čaj. lž.pepř
1⁄2čaj. lž.nové koření mleté
4pol.lž.sušená máta (jemně rozdrobená, můžeme přidat čerstvou)
 dle potřsůl
2pol.lž.hrozinky, tkz.ptačí (malé, černé, nebo drobně nakrájet běžné)
2 1⁄2skl.voda horká

Souhrn

Množství
Porce
Příprava:1 hodina
KategorieVegetariánské Předkrmy-meze Jídla na olivovém oleji

Poznámky

Oblíbená lahůdka nejen turecké kuchyně, ale též kuchyně řecké, balkánské, nemluvě o arabských - všude mají obdobné recepty. Vinné listy se používají buď čerstvé a to mladé, světle zelené, nebo nakládané, které lze v Turecku koupit na každém trhu nebo lahůdkářství. Protože my takové možnosti nemáme, doporučuji dělat buď z čerstvých listů v sezoně, případně si je namrazit či naložit do soli. Listy se ale též prodávají v arabských i řeckých obchodech. Můžeme také plnit touto směsí jinou zeleninu, nejlépe menší papriky, ale plní se ale též cukety (pak je vhodné přidat kopr), lilky či zelné listy (viz další recepty).  Plnit listy není jednoduché, ale každá turecká hospodyňka to zvládne za pár minut. Zkuste to i vy, chuť hotových plněných listů za to stojí. 
Zde je na místě otázka hrozinek, jestli je vůbec přidávat. Znám několik velkých znalců jídla, kteří je jednoznačně v tomto jídle odmítají, takže záleží na vás, jestli je budete používat. Maličké ptačí hrozinky lze nahradit normálními, které drobně pokrájíme.

Jak na to

  1. Cibuli s piniovými semínky velmi pomalu restujeme na oleji do zrůžovění semínek, mícháme.
  2. Přidáme spařenou a propláchnutou rýži a všechny ostatní přísady, podlijeme 1 sklenicí vody a necháme dusit 15-20 minut, rýže má být skoro hotová, mícháme.
  3. Směs dobře promícháme, je-li třeba přidáme ještě trochu horké vody a necháme ještě 10-15 minut odstát.
  4. Mezitím u listů odřízneme stopku, spaříme je, necháme 2-3 minuty v horké vodě a scedíme. Pokud jsou listy  tužší, 3-5 minut povaříme a necháme zchladnout.
  5. Listy po jednom položíme na prkénko stranou se žebry nahoru a lžičkou položíme náplň na stranu odříznuté stopky, přeložíme ze stran a zavineme (viz obrázek).
  6. Naplněné listy skládáme do širšího hrnce, který jsme vyložili velkými listy (když je plněných listů více, skládáme  ve vrstvách).
  7. Na povrch rozložíme několik plátků citronu, podlijeme jednou sklenicí vody a přiklopené pomalu dusíme asi 30 minut, podle stáří listů (na plnění vybíráme listy mladé, křehké).
  8. Necháme ještě 20 minut odstát, vychladíme a servírujeme se čtvrtkami citronu, kterým se plněné listy pokapou. Lépe chutnají trochu odleželé, i druhý den.