Baklava

Popis

Tradiční dezert osmanské kuchyně, velmi sladký.

Přísady

1bl.těsto Fillo (obvykle 500 g)
200gmáslo
200gořechy (drobně nasekané)
500gcukr
250mlvoda
1pol.lž.citronová šťáva
50gpistácie nesolené (nebo jiné oříšky na ozdobu, vždy jemně nasekané)

Souhrn

Množství
Porce
Příprava:30minut
KategorieDezerty

Poznámky

Zmínky o baklavě pocházejí již z dob byzantských a svým složením odpovídá zálibě ve velmi sladkých chutích. Původ má v kuchyni turecké, ale postupem doby se rozšířila daleko za hranice Turecka a to tak, že Řecko, Balkánské země i Arabové baklavu dnes pokládají za svůj národní dezert.
Nejdůležitější je zde těsto, které se dá jednak vyrobit doma (dost náročné), nebo se baklava vyrobí z těsta Fillo. V tomto receptu je použité těsto Filloteig od firmy Kanaki, které se dá koupit především v řeckých obchodech, ale též v arabských a jiných etnických obchodech, vždy má v názvu Fillo.
V posední době začaly těsto Fillo prodávat i bulharské prodejny a to za velmi dobrou cenu. Prodává se zda chlazené a lépe se s ním pracuje než se zmraženým. Placky jsou menší, je jich tam více než ve zmražených, takže návod k přípravě si podle toho upravíme.
Stejně tak přibylo ve větších mětech obchodů přímo s tureckým zbožím a zde se dá též koupit těsto nezmrazené, pouze chlazené s označením přímo k výrobě baklavy.
 
 

Jak na to

  1. Zmražené těsto necháme pomalu rozmrazit v pokojové teplotě, možno i den předem.
  2. Po rozbalení těsto opatrně rozložíme na rovnou plochu a rozřízneme na dvě poloviny. (Nebo podle velikosti pečící nádoby na více, postup je pak stejný, jen má více vrstev a náplň je vždy v prostředku).  Protože bývá v balíčku 11 placek, dostaneme 22 ks velikosti cca 25x35 cm. Je dobré, aby placky pokryly celou nádobu. Chlazené těsto je obvykle menších rozměrů, které jsou přizpůsobeny velikosti plechu.
  3. Rozpustíme máslo, nasekáme oříšky a máslem potřeme dno nádoby, ve které budeme baklavu péci.
  4. 2 placky rozložíme na sebe do pečící nádoby, potřeme máslem, rozložíme další 2 placky, potřeme máslem a opakujeme do spotřebování poloviny placek.
  5. Nyní povrch stejnoměrně pokryjeme nasekanými ořechy, opět rozložíme 2 placky, pomastíme máslem a takto pokračujeme do spotřebování placek, povrch potřeme máslem.
  6. Nyní vezmeme ostrý nůž a krájíme buď čtverce, obdélníky či kosočtverce, ale NEDOKRAJUJEME až na dno,  pouze k vrstvě oříšků. Velikost si zvolíme, obvykle se krájí 3x3, 3x4 cm a pod. (Viz fotografie).
  7. Vložíme do trouby, rozehřáté na 180 stupňů a pečeme do pěkné barvy, obvykle 25 minut.
  8. Po vyjmutí z trouby necháme cca 10 minut odstát, poté opatrně dokrojíme kostky do konce, což vyžaduje opět ostrý nůž.
  9. Během pečení si připravíme sirup a to svařením vody s cukrem. Vaříme 5 minut prudce, poté ještě 10 minut zvolna, na konci přidáme citron a necháme zchladnout. Vlažný sirup pak opatrně lžicí vléváme do řezů, rozdělujících kostky, posypeme pistáciemi či jinými oříšky a necháme rozležet nejméně 4 hodiny, raději ale déle, nabývá pak na lepší chuti. (Pokud vydržíme čekat).

Komentáře

Baklava

Dobrý večer
bohužel nemám možnost koupit těsto
lze jej nahradit těstem listovým??
děkuji Monika

baklava

 
Milá Moniko, pokud listové těsto vyválíte co nejvíce do tenka, bude to sice trochu jiné, neuděláte asi tolik vrstev, ale určitě to bude dobré. Posím, sdělte mě výsledek.