Musakka z brambor

Turecký název: 
Patatesli musakka

Popis

Brambory zapečené s orestovaným mletým masem

Přísady

1kgbramory
500gmleté maso
2ks.cibule
3pol.lž.olej (slunečnicový či olivový)
5snpetržel (možno i více)
3ks.vejce
3dlmléko
 dle potřsůl
 dle potřpepř
2pol.lž.protlak (rajský či paprikový, příp. oba)
2ks.paprika - kozí roh (na povrch)

Souhrn

Množství
Porce / Porcí
Příprava:30minut
KategorieMleté maso Masitá jídla

Poznámky

Jeden z typů musakky - bramborová. Převážně se dělá musakka z lilků, dobrá je i z cuket, ale i bramborová je velmi chutná. Tata úprava pochází z Trakie, evropské části Turecka. Zde se musakka zalévá vejcem rozšlehaným v mléce. 
Obměna receptu je  místo zalití v mléku rozšlehaným vejcem  použít bešamel, kterým se opět v polovině pečení musakka zalije a ev. posype strouhaným sýrem.

Jak na to

  1. Na širší pánvi orestujeme na oleji jemně pokrájenou cibuli. Přidáme rajský protlak (máme-li tak i paprikový), chvíli ještě restujeme, poté přidáme mleté maso a za stálého míchání restujeme dál. nemají vznikat spečené kousky, směs je víceméně sypká.
  2. Přidáme jemně nakrájenou petržel, okořeníme a osolíme.
  3. Mezitím oloupáme brambory a nakrájíme na plátky silné max. 5 mm.
  4. Do mírně vymaštěné zapékací mísy nebo pekáčku rozložíme vrstvu brambor, pokračujeme vrstvou mletého masa, dále opět vrstva brambor. (Máme-li zapékací mísu malou, pokračujeme vrstvou masa, nahoře jsou vždy brambory). Brambory vždy posypeme trochou soli a pepře.
  5. Na povrch dáme 1 - 2 papriky (kozí roh či feferonka), lehce pokapeme olejem a dáme do předehřáté trouby.  Asi v polovině pečení ( cca za 30min.) zalijeme vejcem rozšlehaným v mléce se solí. Možné je dopéci bez zalití vejci, též velmi dobré.
  6. Dopečeme do pěkného zlatavého povrchu.