Musakka

Turecký název: 
Musakka

Popis

Zapečené lilky s mletým masem a zeleninou. 

Přísady

2ks.lilek (nebo 3 menší)
3ks.cibule (drobně nakrájená)
400gmleté maso (hovězí)
3ks.rajčata (oloupaná a drobně nakrájená, jedno na plátky)
3snpetržel naťová (drobně pokrájená)
 dle potřsůl
3pol.lž.olej slunečnicový
1ks.bobkový list
2ks.paprika, zelená, dlouhá
 dle potřpepř, kumín (římský kmín)
2pol.lž.protlak rajský (máme-li, přidáme i paprikový)

Souhrn

Množství
Porce
Příprava:45minut
KategorieZeleninové Mleté maso Masitá jídla

Poznámky

Musakka je původem jídlo turecké, je ovšem tak populární, že řada zemí si činí nárok na autorství. Není divu, jde o jídlo lahodné, které lze navíc připravovat na několik způsobů. Originální turecká musakka je z lilků, výborná je ovšem i z brambor nebo cuket. Příprava musakky je také rozdílná, někde se zalévá vejcem rozšlehaným v mléce, jinde se dělá s bešamelem, je i musakka sýrová. Originální starý recept je zásadně z lilků, mletého masa (hovězí míchané s jehněčím, nebo jen hovězí) a zeleninových přísad.
Někteří kuchaři jako první vrstvu nedávají lilek, ale lehce opečenou bramboru, ale jak již bylo uvedeno, způsobů příravy jsou desítky.
 

Jak na to

  1. V hlubší pánvi na oleji osmažíme do růžova cibuli, přidáme mleté maso a restujeme tak dlouho, až maso vsákne šťávu.
  2. Přidáme protlak, zarestujeme, ochutíme kořením a solí, vložíme  drobně pokrájená rajčata, petržel, bobkový list a pommalu dusíme než se těměř vydusí šťáva z rajčat.
  3. Mezitím očištěné lilky nakrájíme buď podélně, nebo na kolečka ve tloušťce asi 1 cm, posolíme  z obou stran a necháme odstát asi 1/2 hodiny, potom vymačkáme šťávu a osušíme na papírovém ručníku.
  4. Osušené lilky do růžova opečeme na rozpáleném oleji z obou stran (možné i na nepřilnavé pánvi na kapce oleje) a potom na papírovém ručníku necháme odsát zbytky oleje.
  5. Zapékací mísu lehce vymázneme olejem, rozložímee lilky, které pokryjeme vrstvou mletého masa, bobkový list vyjmeme. (Chceme-li dělat vrsetv více, opět pokračujeme vrstvou lilků atd.
  6. Vrchní vrstva bude vždy směs masa, na kterou rozložíme na plátky nakrájené rajče a na půlky pokrájené, od jader očištěné papriky (případně celé "kozí rohy") a zalijeme 1/2 sklenicí horké vody.
  7. Přiklopené vložíme do  horké trouby a 20 minut zapékáme, potom odklopíme a dalších 10- 15 minut pečeme odkryté.
  8. Je možné udělat jídlo z předem neopečených lilků, jen prosolených a vymačkaných. Úprava s předběžným opečením je chutnější.