Zapečený bulgur s mletým masem

Turecký název: 
Halep üsülü içli köfte

Popis

Mleté maso zapečené v krustě z bulguru.

Přísady

2skl.bulgur jemný
2skl.voda horká
2ks.vejce (+ jeden žloudek)
2pol.lž.mouka
1pol.lž.paprikový protlak (možno nahradit rajským)
400gmleté maso
2ks.cibule (drobně nakrájená)
 dle potřsůl, pepř, kumín, skořice (asi 1/2 - 1 lžička od každého koření)
1čaj. lž.hrubě mletá paprika
1čaj. lž.oregano
4snpetržel
3pol.lž.piniová semínka
1⁄2skl.ořechy
1dlrostlinný olej

Souhrn

Množství
Porce
Příprava:30minut
KategorieMleté maso Masitá jídla

Poznámky

Jeden ze způsobů úpravy masových šišek v krustě z bulguru. Zde namísto utváření šišek obě hmoty vrstvíme do zapékací mísy a pečeme v troubě. Vyrobit šišky je opravdu velmi pracné, ale odvážlivci mohou zkusit. Recept je stejný, ze zpracovaného bulguru tvoříme šišky, plníme mletým masem, dobře uzavřeme a opékáme ve vysoké vrstvě horkého oleje (podrobněji viz recept.
Zde popsaný postup je daleko jednodušší a chuť je téměř totožná.

Jak na to

  1. Bulgur vložíme do hlubší nádoby, zalijeme horkou vodou, zakryjeme poklicí a necháme odležet nejméně 20 minut.
  2. Mezitím v hlubší pánvi na dvou lžicích oleje lehce osmahneme cibuli, přidáme mleté maso a mícháme tak, aby se netvořily hrudky.
  3. Po asi 10 minutách přidáme ořechny a pinie, stále mícháme, dále přdáme sůl a všechno koření, nakonec petržel, ještě chvíli restujeme a odstavíme.
  4. Do trochu zchladlého masa vmícháme vejce.
  5. Do odstáté směsi bulguru přidáme protlak, mouku, sůl, vejce a velmi dobře propracujeme tak, aby vzniklo těsto.
  6. Poté hmotu rozdělíme na dvě části, jednu rozložíme do zapékací mísy  kterou jsme vymazali olejem. (Můžeme si pomoci folií, mezi kterou vyválíme placku, pokud válíme bez folie, navlhčíme si váleček.)  Toto množství dobře postačí do otvírací dortové formy průměru 24 i 26 cm.
  7. Dále navrstvíme stejnoměrně směs mletého masa, kterou pokryjeme druhou vyválenou plackou z bulguru. Při práci s bulgurem si navlhčíme ruce.
  8. Povrch pomažeme žloudkem rozmíchaným s 2 lžícemi oleje.
  9. Pečeme do zlatova a to v polovině trouby při teplotě 180 stupňů.
  10. Podáváme teplé. Chutná s ayranem.

Komentáře

A ještě jsem zapoměla, že

A ještě jsem zapoměla, že jsem měla pouze bulgur hrubý, jemný jsem ještě u nás v obchodech zdravé výživy nesehnala a bylo to výborné i s tím Smile

Dobrý den, recept byl

Dobrý den, recept byl výborný, vynikající, nejlepší, jaký jsme kdy z mletého masa měli, měla jsem 1 kilo vepřového mletého, já mám tedy radší hovězí, ale bylo vepřové. Z jedné půlky jsem udělala tento zapečený bulgur a z druhé půlky jsem udělala kofte, oba dva recepty byly úžasné.

Do receptu na protest naší mamky jsem do masa nedala skořici a oregáno, ale na tajno jsem dala koření na mleté maso, také nemám hrubě mletou papriku, tak mám jemně mletou.

Piniové semínka také nemám, nahradila jsem sezamovými (natural, neloupané) a ořechy vlašské.

Takový oběd jsme dlouho neměli Smile opravdu chválím a tureckou kuchyni obdivuji s každým novým zkoušeným receptem více a více.

Příloha ke kofte byly hranolky a k zapečenému bulguru ayran.

Zapečený bulgur

Určitě si kupte kumín (římský kmín) a kde je doporučován, používejte, dodá jídlu především masitému, ale i zelenině opravdu výbornou chuť, navíc stimuluje trávení a zlepšuje vstřebávání minerálních a stopových prvků.  Hrubě mletá paprika (pul biber), kumín, piniová semínka atd. koupíte na př. v Mánesově ul. v Praze - arabský obchod. Jestli máte rádi mleté maso, zkuste ještě cirzrnu nebo fazole s mletým.  Jsem ráda, že vám chutná.