Börek - slaný koláč

Turecký název: 
Börek

Popis

Slaný koláč, vyrobený z tenkých placek, plněný špenátem a sýrem.

Přísady

4ks.vejce
250mljogurt bílý
200gbílý sýr ((balkánský typ))
500mlmléko (přibližně)
3ks.yufka (fillo) těsto ( prodávají turecké, řecké či arabské obchody)
500gšpenát listový
2pol.lž.olej, nejlépe olivový

Souhrn

Množství
Porce
Příprava:30minut
KategorieVegetariánské Předkrmy-meze Pečivo

Poznámky

Dlouho jsem otálela s uveřejněním receptu, ale surovina k výrobě - placky yufka - fillo se již zde v řadě obchodů prodávají a to s názvem yufka, nebo těsto fillo, které je ovšem příliš tenké, hodí se spíše pro baklavu, ale lze též použít. Jde o velmi praktické jídlo, které lze podávat jak ke snídani, obědu či večeři a to jak teplé, tak studené.
Börek se dá vyrobit v mnoha provedeních, zde je uveden špenátový se sýrem. Další varianty jsou:
- sýrová, postup stejný, jen náplň je strouhaný či rozmačkaný bílý sýr promíchaný s nasekanou petrželkou či pažitkou, čím více, tím lépe.
- masová, postup opět stejný, náplň je z mletého masa orestovaného na cibulce a ochuceného petrželkou (pažitkou), solí a pepřem.
Na obrázcích je sýrová a špenátovo-sýrová varianta.
Lehčí varianta se dělá s náplní bez jogurtu, pouze z vajec a mléka, směs je řidčí, ale výsledkem je lehký, vzdušný börek. Náplň zůstává stejná, jak je uvedeno v návodu.

Jak na to

  1. Z vajec, mléka, jogurtu a dvou lžící oleje umícháme do hladka směs hustoy řidčího palačinkového těsta.
  2. Na plech nebo zapékací mísu rozložíme papír na pečení, nebo pečící nádobu jemně potřeme olejem a rozložíme první placku, okraje necháme přečnívat . (Na konec překryjeme přes povrch).
  3. Dbáme na to, aby první placka nebyla potrhaná, pokud je, přikryjeme trhlinu utrženým kouskem z další placky a pokryjeme směsí z vajec.
  4. Další plackou, kterou potrháme na kusy, opět pokryjeme plochu, ale nenecháváme již přečnívat, opět potřeme vaječnou směsí a pikryjeme plackou. (Pokud máme placek více, pokačujeme stejne).
  5. Nyní nedáme vaječnou směs, ale rozložíme dobře omytý špenát, na který nastrouháme bílý sýr, případně jinou zvolenou náplň.
  6. Přikryjeme opět kousky placky, pokryjeme vaječnou směsí, postup opakujeme, dokud nespotřebujeme placky.
  7. Okraje první placky, které přečnívají, přehneme přes povrch a nakonec musí přijít vaječná směs. Posypemě  sezamem, černuchou či jiným posypem dle chuti.
  8. Můžeme nechat trochu odležet nebo hned péci v troubě na 180 stupňů, börek je hotový, když povrch zrůžoví až lehce zhnědne. Asi 30-40 min.
  9. Podáváme teplé, dobře chutná ale i studený.

Náplň dáváme tak uprostřed, po druhé až třetí vrstvě, každopádně musí být nakonec úplně zakrytá a každá vrstva musí být dobře promazaná vaječnou směsí.
 

Komentáře

börek

Měl jsem špenátovo sýrový, byl ale ve formě roliček (asi jako kremrole).

Vyzkouším :)

Díky za recept, sama se zabývám mezinárodními recepty (http://ochutnejtesvet.cz) a na börek se již delší dobu chystám Smile

yufka

Kde konkretne se da v Praze sehnat yufka prosim?

yufka

V Praze, ale i v jiných městech se dá yufka koupit v řeckých (na při. Francouzská, Milady horákové), arabských (Mánesova), ale i jiných etnických obchodech, které dovážejí turecké zboží z Německa, na př. na Puškinově nám. a jinde.

A doma se to vyrobit nedá?

A doma se to vyrobit nedá?

yufka - odpověď

Doma vyrobit se dá všechno, tedy i yufka. Domácí výroba je ovšem dost složitá, pokud má být yufka vyrobena správně. Těsto je velmi jednoduché - mouka, sůl a voda. Z 1 kg mouky se vyrobí asi 10 placek. OVŠEM - vyválet velmi tenkou placku o  průměru cca 50 cm není vůbec snadné, k vyválení se používá tkz. oklava - dlouhá tyčka, která usnadní stejnoměrnou tloušťku. Yufka se pak lehce osmahne na kopulovitém plátu. Tolik originál. Doma je možné vyrobit placky menší, ale není jednoduché je tence vyválet. Také se k základnímu těstu přidávají i jiné suroviny.  V Turecku se dá yufka koupit opravdu všude, doma se vyrábí jen v odlehlých oblastech. Při svém putování jsem sebrala několik receptů, ráda se o ně na svých stránkách podělím. Takže trochu času, yufku jsem ještě nevyráběla.
 

yufka - video

Milý pepíku, ještě jsem našla video, jak se yufka vyvaluje, tady je odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=a-oUr1DqrD0