Börek podle Çağrı

Turecký název: 
Bosnak böreği

Popis

Slaný koláč (börek) i s popisem výroby placek (yufky).

Přísady

1⁄2kgmouka hladká, prosátá
2šp.sůl
 dle potřvlažná voda
2dlolej slunečnicový (můžeme spotřebovat i více)
200gbílý sýr (balkánský typ)
6snpetržel (jemně nasekaná)
300gmleté maso
1ks.cibule (jemně nakrájená)
 dle potřsůl a pepř
 dle potřmletá paprika pálivá

Souhrn

Množství
Porce / Porcí
Příprava:1 hodina
KategoriePečivo

Poznámky

Několik uživatelů stránek žádalo o recept na placky (yufka), ze kterých se dělá börek.
Doma se dá vyrobit všechno, tedy i yufka. Výroba yufky je dost pracná. Těsto je velmi jednoduché - mouka, sůl a voda. Z 1 kg mouky se vyrobí asi 10 placek. OVŠEM - vyválet velmi tenkou placku o  průměru cca 50 cm není vůbec snadné. K vyválení se používá tkz. oklava - dlouhá tyčka, která usnadní stejnoměrnou tloušťku. Yufka se pak lehce osmahne na kopulovitém plátu. Tolik originál. Při výrobě yufky doma je možné dělat placky menší, ale není jednoduché je tence vyválet.  V Turecku se dá yufka koupit opravdu všude, doma se proto vyrábí většinou jen ve vesnicích .
Receptů na börek je celá řada, tento je z evropské části Turecka - Trákie tak, jak se tam od nepaměti vyrábí.
Náplň je zde napůl sýrová, napůl s mletým masem. Je možné dělat s náplní ze špenátu, pórku, brambor i jiné. Není dobré používat olivový olej,  těsto ztvrdne.
Rozpis je na 1 velký plech.
Recept (od babičky) mě předal a s výrobou placek (yufky), které jsem doposud nedělala, mě pomohl šikovný mladý muž jménem Çağrı, biolog s koníčkem vaření. Fotografie s vytahováním placek se bohužel nevešla.
Recept vypadá složitě ale stačí jednou udělat a vše bude jednoduché.

Jak na to

  1. Do mísy či na vál prosijeme mouku, přidáme sůl a pomalu přiléváme tolik vody, aby vzniklo nepříliš tuhé těsto.
  2. Velmi dobře zpracujeme, těsto bude jako hedvábné, nelepivé a ve tvaru koule necháme přiklopené pod mísou odpočinout 20-30 minut.
  3. Poté rozdělíme na polovinu a každou polovinu na 8 malých kousků, upravíme do bochánků, kterých budeme mít z obou polovin 16 ks.
  4. Bochánky opět necháme pod utěrkou odpočinout, asi 20 minut.
  5. Mezitím si připravíme náplně. Bílý balkánský sýr rozmačkáme vidličkou či nastrouháme, přidáme petržel a promícháme. Na masovou náplň orestujeme cibuli, přidáme mleté maso, petržel, sůl, pepř či pálivou papriku a mícháme, aby se netvořily hrudky.
  6. Odpočinuté bochánky nyní trochu rozválíme do placiček, velikost viz obrázek a po 4 ks skládáme na sebe. Placičky přii skládání promastíme olejem, kromě vrchní!
  7. Nyní máme 4 hromádky placiček po čtyřech kusech, promaštěné, povrch poslední je suchý.
  8. Začneme nejdůležitější část a to buď vyválení hromádky placiček na jednu velkou placku, ale lépe vytahování do tenké, velké placky, aby pokryla plech. Bude se možná trochu trhat, ale nevadí. (Dobré je zpočátku trochu vyválet, potom vytahovat).
  9. Na plech si připravíme papír na pečení, nebo plech vymastíme a rozložíme první placku, potřeme olejem a položíme na ni vytáhnutou placku druhou.
  10. Nyní rozložíme náplň, viz obrázek. Náplň může být i jednodruhová, tedy třeba jen sýrová.
  11. Opět vytahujeme další placku do příslušné velikosti a pokryjeme náplň. Placku potřeme olejem a pokryjeme plackou poslední, kterou nahoiře pomastíme (zde můžeme použít také rozpuštěné máslo, pečivo bude mít pak krásnou zlatou barvu.
  12. Ostrým nožem rozkrájíme na kousky požadované velikosti a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme asi 10 min. na 200 stupňů, poté stáhneme na 180.
  13. Upečené do zlatava přikryjeme utěrkou, na kterou prsty či rozprašovačem nastříkáme trochu vody a necháme 15 - 20 minut odpočinout.
  14. Velmi dobré teplé i studené, příští den (pokud zbyde) je dobré rozpéci třeba na nepřilnavé pánvi.