Lahmadžun

Turecký název: 
Lahmacun

Popis

Tkzv. turecká pizza, placky zapečené s ochuceným mletým masem.

Přísady

3skl.mouka hladká (prosátá)
3pol.lž.jogurt bílý
 dle potřsůl
 dle potřteplá voda
300gmleté maso
2ks.cibule (velmi drobně nakrájená)
1ks.paprika - kozí roh
1pol.lž.rajský protlak (možno o 1/2 lžíce víc)
1⁄2pol.lž.paprikový protlak
1pol.lž.olej
1ks.rajče (nastrouhané)
5snpetržel naťová (dle chuti i více, jemně nakrájená)
1čaj. lž.paprika páliva (nejlépe hrubě mletá, možno i pepř )
1bl.droždí čerstvé

Souhrn

Množství
Porce / Porcí
Příprava:45minut
KategoriePečivo Mleté maso

Poznámky

Jeden z rychlých pokrmů turecké kuchyně, dá se koupit téměř všude, stejně jako pizza v Itálii. Proto to připodobnění, obloha je ale vždy výhradně z mletého, různě ochuceného masa. Na ozdobení lahmadžunu si předem připravíme oblohu - nakrájíme cibuli žlutou a červenou na tenké půlměsíčky, petržel na hrubo, malá rajčátka a čtvrtky citronu (viz fotografie). Zvláště citron dodá pravé chuti, nezapomeňte.

Jak na to

  1. Z mouky, droždí, jogurtu, špetky soli a teplé vody vyrobíme těsto v konzistenci ušního lalůčku. Máme-li domácí pekárnu, můžeme těsto vyrobit i s vykynutím v pekárně. Při ruční výrobě těsto kyne přibližně hodinu.
  2. Mezitím smícháme náplň - mleté maso, cibuli, petrželku, protlaky, rajče, olej, sůl a koření, přidáme trochu vody, aby maso "nekouskovalo" a velmi dobře propracujeme.
  3. Vykynuté těsto prohněteme, rozdělíme asi na 10 kousků, které rozválíme do kulaté placky, velikosti přibližně talíře. Válíme do tenka.
  4. Placky postupně přesuneme na plech, vyložený pečícím papírem, celé tence potřeme vyrobenou náplní a vložíme do trouby, rozpálené na 220 stupňů Náplní potíráme až do krajů placky, okraje stejně potom zůstanou vypečené.
  5. Pečeme asi 15 minutt, okraje musí být pěkně růžové, vyjmeme, ozdobíme připravenou zeleninou, pokapeme citronem a dobrou chuť.
  6. Pokud chceme, aby lahmadžuny byly vláčné, klademe je po upečení na sebe a teprve potom servírujeme a každý si ozdobí.

Ještě nikdy se mě nepodařilo naskládat je na sebe, strávníci je rozebírají hned po upečení, pěkně chřuplavé.