Pražma na grilu

Turecký název: 
Çıpura ızgara

Popis

Grilovaná pražma

Přísady

1ks.pražma (střední velikosti)
2pol.lž.olivový olej
 dle potřsůl (máme-li, přidáme citronový pepř)

Souhrn

Množství
Porce / Porcí
Příprava:15minut
KategorieRyby

Poznámky

Tato ryba se již dá koupit na zdejším trhu, jsou to zejména farmářské trhy, Makro a jiní prodejci. Připravovat se dá různými způsoby - pečení, smažení, dušení, grilování. Je to ryba s bílým masem, velmi chutným a pod grilem má tendenci se vysušit, proto před přípravou potíráme olejem a nenecháme dlouho na grilu, nebo pod grilem. Tato příprava je velmi jednoduchá a rychlá, grilovat můžeme na dřevěném uhlí, elektrickém grilu, nebo v troubě pod grilem.

Jak na to

1. Vykuchanou rybu dobře umyjeme, osušíme kuchyňským ručníkem, na hřbetu podélně nakrojíme a potřeme olejem i zevnitř. Necháme alespoň hodinu odležet. Pokud kuchat neumíme,  prodejci vesměs rádi vykuchají, je potřeba vyjmout i žábry.
2. Osolíme ze všech stran i zevnitř, ev. okořeníme a vložíme pod rozpálený gril (trouba). Pečeme asi 1O-12 minut po každé straně, podle velikosti ryby,  musí dostat krásnou pečenou barvu.
3. Hned podáváme, jako obloha se hodí na měsíčky tence nakrájená a se solí vymačkaná cibule, smíchaná s nasekanou petrželkou (viz fotografie).