Placky gözleme

Turecký název: 
Gözleme

Popis

Z jednoduchého těsta na sucho pečené plněné placky.

Přísady

1skl.mouka hladká (prosátá)
1⁄2skl.voda pokojové teploty (trochu méně než 1/2 skl.)
 dle potřsůl
1⁄2skl.bílý sýr (balkánský typ)
1⁄4skl.petržel naťová (drobně nasekaná)

Souhrn

Množství
Porce
Příprava:45minut
KategoriePečivo

Poznámky

Toto základní těsto lze plnit řadou různých náplní, např. mletým masem, špenátem, lilkem či bramborou. Nejrychlejší variantou je právě náplň sýrová.
Náplň masová: 150 gr. mletého masa, 1 cibule, sůl, pepř, kumín a lžíce oleje. Na mírně osmaženou cibuli dáme maso a koření a společně restujeme, až je maso hotové.
Náplň lilková : Opečený lilek (nejlépe v troubě) sloupneme, rozmačkáme vidličkou a přidáme 4 lžíce strouhaného sýru typu ementál, lžíci oleje, sůl, pepř nebo papriku.
Náplň z brambory: Vařenou bramboru rozmačkáme vidličkou, přidáme 1,5 lžíci oleje či másla, 4 lžíce rozdrobeného bílého sýru, sůl, pepř, ev. ostrou papriku.

Jak na to

  1. Do hlubší mísy vsypeme mouku se solí a velmi pomalu tenkým praménkem za stálého míchání přiléváme vodu.
  2. Vzniklé těsto, přendáme na vál či pracovní plochu a 10 minut pilně zpracováváme, potom necháme dalších 15 minut odpočinout pod vlhkou utěrkou.
  3. Rozdělíme na 4 díly a do tenka vyválíme placky asi tak do 25cm průměru.
  4. Rozdrobený nebo nastrouhaný sýr smícháme s petrželí a rozložíme do středu (obrázek).
  5. Přeložíme první okraj (obrázek),  potom stejně další tři strany (obrázek).
  6. Na rozehřátou teflonovou pánev vložíme první placku a opékáme, než se utvoří "oka" v hnědavé barvě, potom obrátíme, opečenou vrchní stranu pomažeme máslem a dopečeme stranu druhou, kterou též po vyjmutí potřeme máslem
  7. Servírujeme teplé, chutná dobře s ayranem, což je bílý jogurt rozšlehaný s vodou a solí (hustota ayranu podle chuti, spíše řídký).